Kartvizitte QR Kod Dönemi BaşladıQR kodun gelişen teknoloji ile birlikte yaşamımıza hızlı bir şekilde girdiği günümüzde, kartvizitlerde de yeni bir döneme girilmiştir. QR kodlu kartvizitler, normal kartlardan farklı olarak bilgilerine dijital bir ortamda görüntülenebilmesini sağlar. Bu kartların en önemli farklı, kişi ya da kurumla ilgili bilgilerin kâğıt üzerinde yer alması ve ayrıca QR kodunun taranıp dijital ortamda görüntülenebilmesidir. Böylelikle kart alıcısı, kart üzerindeki kodu taratarak, ilgili bilgilere hızlı ve pratik bir biçimde ulaşabilir.

QR kodlu kartvizitlerin diğer kartlardan farkları şu şekilde sıralanabilir;

  • Hızlı ve kolay bir şekilde aktarım sağlama,
  • Dijital ortamda bilgi içerme,
  • Daha çok bilgi barındırabilme olanağı sunma,
  • İletişimi kolaylaştırma.

QR kodlu kartlar, normal kartların yerine geçmek adına hızlı bir şekilde yayılan teknolojilerden biridir. Kod sayesinde, kartlarda sınırsız bilgi depolanır ve kullanıcılar bu bilgilere de kolay bir şekilde ulaşabilir. Fakat QR kartvizit tasarımı yaparken bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Öncelikli olarak kodun okunabilir olması önemlidir. Kodun ebadı, rengi ve konumu belirlenirken de dikkatli olunmalıdır.

Kodun yeterli ebatta ve kontrastta olması tarayıcıların daha kolay okumasına yardımcı olur. Ayrıca kodun üzerinde hiçbir nesne koymamaya dikkat edilmesi de gerekir. Zira kodun bozulmasına ya da okunamaz şekle gelinmesine sebep olur. Bir başka unsur da, kart üzerindeki bilgilerin kod ile uygun ve bağlantılı olması gerekir. Kodun tarayıcıya göndereceği internet sitesi ya da diğer bilgiler, kartta yer almalıdır. Diğer türlü, kullanıcılar bilgilere ulaşamadığı zaman kartı kullanışsız bulur.

Son olarak da, tasarımın kullanıcı tarafından kolayca kullanabileceği şekilde olması gerekir. Kartların temiz, yalın ve okunması basit bir tasarıma sahip olması önemlidir. Kodun konulacağı yerin belirgin olması ve ilgi çekici olması da oldukça önemli bir unsurdur. Kullanıcılar, kart üzerindeki kodu kolaylıkla bulabilmeli ve tarayıcılarını kullanarak bilgilere ulaşabilmelidir.

QR Kod Nedir? Kartvizitte Kullanılması Faydalı Mıdır?

QR, Türkçede “hızlı tepki” anlamında gelen bir barkod çeşididir. Bu kodlar, bilgileri optik olarak okuyor ve kod okuyucuları vasıtasıyla da taranabilir. Bir QR kodu, siyah ve beyaz karelerden meydana gelen desenden oluşur ve farklı verileri içerisinde barındırır. Örneğin bu bir sayfanın URL’si, bir telefon numarası ya da e-posta adresi olabilir.

Bu kodlar, pek çok avantaja sahiptir. Öncelikli olarak, büyük boyutlardaki verileri depolayabilir. Diğer barkod çeşitleri çoğunlukla yalnızca birkaç karakteri kodlarken, QR kodları binlerce karakteri kodlayabilme özelliğine sahiptir. Bu da, pek çok farklı alanda kullanılabilmeye olanak sağlar. Aynı zamanda, QR kodları hızlı bir biçimde taranır ve okunur. Basit bir kod okuması yalnızca birkaç saniye süre ve kullanıcıyı hedef bilgiye yönlendirir. Bu da kullanıcı tecrübesini geliştirir ve hızlı bir ulaşım imkânı sağlar.

Normal kartların genel problemi tamamen manuel bir kullanıma sahip olmalarıdır. Bu basılı kartları bir müşteriye ya da bir tanıdığınıza verdiğiniz zaman üzerindeki bilgileri telefonlarına not etmeleri gerekir.

Size bir kartvizit verildiğini düşünün; saklar mısınız? Yoksa bir kenarda unutur musunuz? Kartvizitler genel olarak kullanılmadan çöpe atılır.

Hepimiz bu konuda hassas davranırız ancak eve döndüğümüz zaman kartlara bir daha bakmayız. QR kodların da devreye girdiği yer burasıdır. Peki, bütün bilgileri karttan alıcının cep telefonuna aktarmanın bir yöntemi varsa? Kartlardaki kod vasıtasıyla kişi basit bir şekilde tarama yapabilir ve bütün bilgiler kolay bir şekilde telefonun ekranına getirilir. Bu durumda kartların kaybolması gibi bir durum da söz konusu değildir.

Kartvizit Tasarımı İçin QR Kod Nasıl Oluşturulur?

Kare kodlar, günlük yaşamda sıklıkla kullandığımız teknolojilerden biridir. Alışverişte, müze girişlerinde, ATM’lerden para çekerken ve daha pek çok alanda QR kodlar sayesinde çok kısa süre içerisinde işlerimizi hallediyoruz. Küçük bir alanda binlerce veriyi sığdırıyoruz. Bundan dolayı da son dönemlerde kartvizitlerde dahi QR kod sık sık kullanılmaya başlanmıştır.

QR kod oluşturabilmek için, kare kod oluşturucu bir yazılıma ihtiyaç duyulur. Bizimle iletişime geçerek kartvizitiniz için kodunuzu oluşturabilirsiniz.

Kartvizit tasarımında kare koda yer verilmeye karar verildiğinde, bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu kartlar zaten küçük olduklarından dolayı kare kodun boyutu en önemli husus olur.

Karta yerleştirilen QR kodun ebadı 12 mm’den küçük olduğu zaman kodun okutulmasında problem yaşanabilir. Çok büyük ebattaki kare kod da kart üzerinde güzel durmayabilir. Aynı zamanda kare kodun boyutu küçültülürken bazen hata yapılabilir ve kod bozulur. Kod bozulmadan ebadının küçültülmesi gerekir. Bundan dolayı ebatlara daha fazla özen verilmelidir. Bunun yanı sıra kare kodun rengi her daim kartın fon renginden koyu tercih edilmelidir. Diğer türlü tarayıcı kodu taramayabilir. Bu iki hususa dikkat edildikten sonra her kartvizit tasarımında kolaylıkla QR kod ilave edilebilir.

Birbirinden farklı ve uygun kartvizit fiyatlarıyla kare kodlu kartvizitlerinizi yalnızca birkaç tıklama ile hazırlayabilirsiniz. Hem de bu işlemler için üye olmanıza da gerek yoktur. En iyi QR kodlu kartvizit sitesi olarak bütün ürünlerimizi fahiş fiyatlardan uzakta işini ve amacını bilen, bunları devam ettirebilen bir tasarım merkeziyiz.

Sizler de ihtiyacınız olan, ortamlarda ilgi çekeceğiniz, en iyi tasarıma sahip ve aynı zamanda uygun fiyatlı kartvizitlere sahip olmak istiyorsanız, başka yerlerde vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.Bu Blog Yazılarımız da İlginizi Çekebilir
Renkler Ve Hayatımıza Etkileri

Renkler hayatımızın her alanında bizi çevreler ve biz farkında olmasak da bizi ve çevremizdeki insanlar...

Font Nedir? Font Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte bilgisayar kullanımı artmaya başlamıştır. Her alanda ku...

Amerikan Servis Modelleri Nelerdir?

Amerikan servis yemek servislerinde kullanılan bir tür koruyucu olarak bilinir. Yemek tabaklarının altına koyula...

Hangi Durumlarda Dijital Baskı Tercih Edilir?

Dijital baskı matbaa baskısından farklı teknikler kullanılarak işi hazırlamaktadır. Tüm matbaa baskıları dijit...

Üye Ol

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz.

Üye Giriş
Üye Girişi

Şifre Yenileme Talebi
Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp
Hemen Ara WhatsApp