Tahsilat Makbuzu Basımı

2021 Yılı Güncel Fiyatları Tahsilat Makbuzu Basımı

A5 Tek Renk Makbuz, Otokopili, Numaratörlü
A5 Tek Renk Makbuz, Otokopili, Numaratörlü
Adet Ebat Gramaj Renk Yaprak Cilt Selefon Lak Kesim Fiyat İç Kağıt Baskı Sipariş
Tek Renk 1 Asıl 2 Suret 5 160TL +KDV
Tek Renk 1 Asıl 2 Suret 10 195TL +KDV
Tek Renk 1 Asıl 2 Suret 20 310TL +KDV
İki Renk 1 Asıl 2 Suret 5 190TL +KDV
İki Renk 1 Asıl 2 Suret 10 230TL +KDV
İki Renk 1 Asıl 2 Suret 20 365TL +KDV

Tahsilat Makbuzu Baskısı

Farklı endüstrilerde kullanılan basılı fatura örnekleri, makbuz ve form basımı ya da iş formu tasarlamak için farklı fikirler dikkate  alınıyor. Genellikle karbonsuz 2 parçalı bir formdur kullanılır. Ama 3 parçalı form da sıkça kullanılıyor. İş faturasının daha çok kopyasına ihtiyacı olan kişiler için 4 bölüm, 5 bölüm ve 6 bölüm form ve fatura çeşitleri de bulunur. Markanızın ismini ön plana çıkaracak ve güçlendirecek makbuz basımı fiyatları ise 4 renk işlemi kullanılarak farklı renk ve mürekkepleri kodları ile farklı bölümleri ve ögeleri kullanabilirsiniz.

Makbuz Formları Hakkında

İhtiyaca yönelik tahsilat makbuzu az sayıda basımı yapılabilecek makbuz form çeşitleri arasında yer alır. Şirketlerle iş çalışması yürüten müşteriler ve ortakları olanlar faaliyetlerini yürüten şirketler tüm bu evrakları resmi doküman olarak saklar. Bu amaç için tahsilat makbuzu için uygun olup istediğiniz bir ebat, renk ve farklı bir şablon ile renkli baskı makbuz işlemine geçilmektedir. Makbuz basımı fiyatları makbuzun özelliklerine göre değişir.

Tahsilat Makbuzu Fiyatları Alanında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tahsilat makbuzu, diğer matbu evraklarda da olduğu gibi ( adisyon baskı, sipariş fişi basımı gibi ) diğer A6 kağıt ölçülerin de basım işlemi istenildiği durumda yapılır. Şablon oluşumunda dikkat edilmesi gereken püf nokta, iç ölçüleri ne ise ona göre ayarlanması gerekir. Matbaada kesim yöntemlerine göre makbuzun bir ya da birkaç santim iç tarafından pay bırakılarak kesim işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu sayede kesim işlemi makbuz tasarımına zarar vermez ve makbuz basım fiyat belirlenir. Makbuz ve form basımı tasarımı için bir renk seçimi yapmanız yeterlidir.

Müşteri isterse antent bölümünde yer alması için firmaya ait bilgiler, logo eklenmesi ve renkli bir tasarım yapılması mümkündür. Bu da maliyet arttıran unsurlar arasında yer alır. Makbuz form baskı üretimi yapabilmek için önceden belirlenen kriterler ve ölçüler eşliğinde üretimin yapılması gerekir. Matbaada makbuz form baskıları firmadan firmaya göre küçük değişiklikler içerebilir. CMYK renk paleti ve kenar çizgileri kaldırma gibi teknik özellikleri kullanarak makbuz form tasarımı içinde bulunması gereken ayrıntılardır.

Tahsilat Makbuzu Baskı Ebadı Ne Olmalıdır?

Tahsilat makbuz ve form basımı için en çok tercih edilen 148,5 × 105 mm kısacası A6 kağıt boyutudur. Bu kağıt boyutunu A4 boyutu ile kıyaslayacak olursak 4’de 1 ölçüsüne denk gelir. Bunun için form ölçülerinin dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekir. Bu sayede fire verilecek sayıyı en aza indirerek sayıyı en aza indirmek ve maliyeti de azaltmak gerekir. Seçtiğiniz kağıt boyutu için milimetrik artış ya da düşüş hesaba katılmalıdır. Bu da maliyete direk etki eder ve bu durumda matbaa firmasının baskı yaptığı baskı kriterleri içinde yapılır. Firmanızı temsil edecek iki renkli makbuz baskı makbuz ve form seçeneklerini oluşturmak için makbuz baskısı için gerekenler bilinmelidir.

Tahsilat Makbuzu Kağıt Tercihleri

Renkli makbuz baskısı için seçilecek olan kağıt kalitesi olarak teksir kağıdı ince yapısı nedeni ile ne çok tercih edilen kağıt türleri arasında yer alır. Aynı zamanda otokopili üretim yapıldığı için ön yüze işlenen yazılar arkadaki kağıda da geçer ve arkasındaki kağıda yazılanlar kolay bir şekilde kopya edilir. Renkli baskı makbuz iki nüsha olması gereken tahsilat makbuzları için otokopili baskı en çok tercih edilen teknikler arasında yer alır. Bu yöntem sayesinde iki nüsha olması gereken tahsilat makbuzları kısa bir süre içinde doldurulabilir ve işlemlerin hızlandırılmasında da oldukça etkilidir. Zamandan tasarruf etmek ve işlemlerin hızlı bir şekilde yürümesini sağlamak için makbuz form üretimi yapılıyor. Makbuz ve form basımı için çeşitli kağıt seçenekleri arasında en çok teksir kağıdı tercih ediliyor. Kağıtların ince yapısı sayesinde 60, 70, 80 gramlık farklı makbuz form çeşitleri de bulunuyor.

Tahsilat Makbuzu Basımı ve Sonraki Aşamalar Nedir?
Makbuz form baskı ile tahsilat makbuzu üretimine başlamak için öncelikle var olan formlar için açık bir şekilde baskı yapılması gerekir. A4 kağıdı formundaki kullanılacak ise katlama yapıldıktan sonra kağıtlar üst üste gelir ve iki taraftan da baskı uygulanması gerekir.
Renkli baskı makbuz formlarda üst üste pozisyon hizalanır ve kapak içine yerleşim yaparak ciltleme işleme geçilir.
Ciltlemeden sonra giyotin makinasına geçilerek en son aşamada tıraşlama yapılarak işlem sonuçlanır.
Tahsilat Makbuzu İçin Kullanılan Ciltleme Çeşitleri Nelerdir?

Tahsilat makbuz defteri baskı işleminde kağıtların bir arada tutulmasını sağlamak için  tutkal sürme aşamasına geçilir. Tutkal sıcak haldeyken kapak bölmesine sürülür ve bu şekilde soğumaya bırakılır. Kapak kısmına sürülen tabaka halindeki tutkal, tüm sayfaların ayrılmadan bir arada durmasını sağlar. 

Tahsilat Makbuzu Basım Kalitesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Makbuz form baskıları sınırlı süreli kullanıma sahip olan ürünlerdir. Makbuz form baskı fiyatları ise, makbuz için seçilecek kağıdın türüne ve kaç renkli olacağına göre bağlı sebeplerden dolayı farklı fiyatlandırılabilir. Makbuz form çeşitleri genellikle kullan at tarzında tasarlanır. Ama yine de İki renkli makbuz baskı çeşitlerinde asgari düzeyde de olsa kalite standartlarının sağlanması istenir. Bunun için de makbuz form tasarımı yapılırken kapak için kullanılacak kağıdın kalınlığı, ciltleme kalitesi ve kağıt formlarındaki seçimler oldukça önemlidir. Bu konularda kaliteye özen gösterirseniz kaliteli baskılar ortaya çıkartma imkanı bulabilirsiniz.

Tahsilat Makbuzu Fiyatları Konusunu Ne Etkiler?

Makbuz form ve tahsilat makbuzları az sayıda baskı yapılabilen evraklardır. Bu nedenle kaç adet baskı yapılacağı fiyatı doğrudan etkiler. Birim başına düşen maliyeti arttırmak istiyorsanız çok sayıda makbuz üretimi yaptırabilirsiniz. İhtiyaca yönelik olarak yapılan makbuzların kaç renk kullanılarak yapılacağı, kaç adet yapılacağı ve kağıdın ölçüleri makbuz basım fiyat için direkt etki eder. Makbuz form basımı fiyatları genellikle kağıt kalitesine ve kaç renk ile baskı gerçekleştirileceğine göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda makbuzun tasarımı ve ekstra makbuz içinde yer almasını istediğiniz bilgiler ya da alanlar da makbuz form baskısı fiyatları değişiklik gösteriyor.

Tek Renk ve İki Renkli Formlar

Formların tamamı tek renk ya da iki renk olmak üzere 1 renkli siyah baskıya da PMS mürekkep kullanılarak tasarlanır. Ekranlı bir görüntüye sahip olanlar ise, 1 ya da 2 renk formunda daha kolay kullanılabilir. Renkli makbuz baskısı görsel açıdan daha çok dikkat çeken ve daha çok beğenilen tasarımları elde etmenizi sağlar. Bu sayede firmanızı temsil edecek makbuzları ve formları kullanan müşterilerinize karşı markanızın ismini küçük bir fark olarak makbuz baskı fiyatları güçlendirebilirsiniz. Tüm bu detaylara dikkat ederek firmanızı en doğru şekilde temsil edeceğiniz, uygun fiyatlı makbuz baskısı için gerekenler yapılarak makbuzunuzun son tasarım halini görebilirsiniz.

Ebatlarına göre Makbuz ve Formlar

8,5 x 11 tam renkli formlar, en iyi görünümlü ve 4 farklı renk içeren görsel olarak işlevsel makbuz form tasarımı elde etmek isteyenler tarafından tercih ediliyor. Kullanıcı deneyimini önemli ölçüde arttıran bu modeller, satışları arttırmayı ve müşterileri elde tutmayı amaçlayarak müşteriler üzerinde profesyonel bir izlenim bırakıyor. 

Bir veya İki Renkli Form

Bu tarz formların hepsinde birincil ve ikincil renk olarak kullanılan PMS mürekkep ve 1 renkli siyah baskı kullanılıyor. Ekranlı ve görüntülü 1 ya da 2 renk formunun daha kolay ve daha iyi kullanmasında etkili oluyor. Bu tür makbuz modelleri, ülkemizde ticaret yapan firmaların sık kullandığı makbuzlar arasında farklı makbuz form baskı fiyatları ile yer alıyor. 

Yarım Boy Formlar

Makbuz form baskı 5.5 x 8.5 formlar standart formun yarısı boyundadır. Bu formlar, daha az bilgiye ihtiyaç duyulduğunda kullanılması tercih edilir. Özel formlarınızı, faturalarınızı ya da özel iş ihtiyaçlarınızı karşılamak için farklı çok sayıda boyutu tercih edebilirsiniz. Bu ürünlere düşük bütçelerle kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İhtiyacınıza uygun pek çok farklı boyuttaki makbuz formlarını kullanarak işinizi hızlı ve pratik bir şekilde çözebilirsiniz. Makbuz baskı fiyatları uygun olduğundan sıkça tercih ediliyor.

Standart Olmayan Özel Boyutlu İş Formu

Makbuz form tasarımı ihtiyaca göre yapılması gerekir. Bu formlar, standart 8,5 x 11'den biraz daha büyük ya da küçük olabiliyor. İçteki iki örnek daha dar ya da dış normalden biraz daha geniş büyüklükte makbuz tasarımları olabilir. Ama özel işlerinizi ya da faturalarınızı karşılamak için büyük boyutları da tercih edebilirsiniz. 

11 x 8.5 Yatay Format Form

Daha uzun açıklamalar içermesi gereken manzara biçimli ve daha uzun bir giriş alanına sahip olan formlar tercih edilebilir. Bu sayede geniş alana istenilen açıklamalar yazılabilir. Bu makbuzlar, özellikle de açıklama gerektiren ürünlerin satışında tercih ediliyor. Yanlışlıkları ve hataları önlemek için bu makbuz türü tercih ediliyor.

8,5 x 14 Yasal Boyut Formları

Büyük tasarlanmış formlar, daha fazla bilginin toplanması ve saklanmasında etkilidir. Daha büyük ve daha detaylı alımlar için geniş açıklamalar yapmak gerektiğinde bu makbuzlar daha çok tercih ediliyor. Bu sayede hem alıcının hem de satıcının hakkı korunmuş oluyor.

NCR Formu Nedir?

NCR, yani kısaca karbon içermeyen makbuz ve formlar, aynı formda birden fazla kopya meydana getirmek için tabakalar arasında bulunması gereken karbon kağıdına olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Bu sayede baskıyı, diğer sayfalara kopyalamak için kimyasal olarak işlem görür. Bu tür makbuz form baskısı fiyatları de kağıdın kalitesine göre değişiyor. Bu sayede pek çok işleminizi hızlı ve pratik bir şekilde ekstra emek harcamadan halletme imkanı bulabilirsiniz. 

Karbonsuz Formlar Ne için Kullanılır?

NCR makbuz baskı formları, muhasebe elemanları, tamirciler, mümessiller, müşteriler, satış elamanları tarafından birden faz kopyaya ihtiyaç duydukları durumlarda kullanılır. Bunun yanı sıra, beyanlar, satın alma siparişleri, başvurular, iş emirleri, satın alma siparişleri ve makbuz form baskıları gibi çok sayıda kullanım alanına sahiptir. Uygun makbuz form baskısı fiyatları sebebi ile de sıkça tercih ediliyor. Pek çok meslek dalının sıkça kullandığı bu makbuzlar, işlerin daha kısa sürede yürütülmesi için pratik bir çözümdür. İçinde bulunan kimyasal sayesinde fazla emek harcamadan kolay bir şekilde makbuz düzenleyebilirsiniz. Özellikle de mobilya ve beyaz eşya satan kişilerin ödemelerini nakit almaları karşılığında düzenledikleri makbuz çeşitleri arasında yer alır. 

Makbuz Form Baskı Mürekkep Seçenekleri

Karbonsuz, makbuz ve fatura defterleri bir ya da iki tarafa da basılabilir. Ön tarafta şirket logosu, form ve iletişim bilgileri yer alır. Arka taraf ise, genellikle daha detaylı talimatlar için vardır. NCR formları, siyahtan tam renge kadar çeşitli mürekkep çeşitlerinde, dilerseniz kurumsal markanıza özel uygun spot ve PMS renklerde de basılabilir. Aynı zamanda formun ön kısmı ve arka kısmı için iki ayrı mürekkep de tercih edebilirsiniz. Bu sayede makbuz form baskıları çok amaçlı kullanılabilir. Makbuzda kullanılacak mürekkep seçimi, makbuzun net olması açısından da oldukça önemlidir. 

Makbuz Form Baskı Şablonu

Müşterinize bir şey sattığınızda ve ödemeyi nakit olarak aldığınız zaman bir makbuz düzenlemeniz gerekebilir. Makbuz sadece elle yazılan ve sadece ofis tedarik şirketinden satın almış olduğunuz makbuz defterinden çıkarılan bir beyan da olabilir. Bunun yanında kendiniz kişiselleştirmiş olduğunuz ücretsiz özelleştirilmiş makbuz tasarımları ve şablonlarını kullanarak da makbuzunuzu oluşturabilir ve bastırabilirsiniz. Bunun yanında müşterilerinizi faturalandırmak için çeşitli fatura şablonlarını kullanıyorsanız makbuz defteri baskı sayesinde ayrı bir makbuz şablonuna da ihtiyaç duymazsınız. Makbuz form basımı fiyatları ise istediğiniz makbuz ve form sayısının adedine göre düşebilir ya da artabilir. Bu sayede isterseniz kendi makbuz formunuzu oluşturabilir isterseniz de hazır şablonlardan birini tercih ederek onu kişiselleştirerek makbuz basım fiyat müşterileriniz için kullanabilirsiniz. 

Tahsilat Makbuzu

Günümüzde ticari işletmelerin tümünün, alım satım işlemlerinin ardından makbuz kesmesi gerekmektedir. Bu kesilen makbuzlar, tahsilat işlemin gerçekleştiğinin ispatı niteliğini taşımaktadır. Hal böyle iken ticari işletmelerin makbuz ve makbuz türleri hakkında yakından bilgi sahibi olması ticari işleyişin düzgün bir şekilde devamı açısından son derece önemlidir. Bu makbuz türleri içinde ticari hayatta sıklıkla kullanılan tahsilat makbuzlarına dair bu makbuzların mahiyetinden tahsilat makbuz basımı fiyatları gibi pek çok konu hakkında öğrenilecek çok fazla unsur göze çarpıyor.   

Tahsilat Makbuzu 

Ticari faaliyetlerde alıcı ve satıcı arasındaki alışverişte a5 tahsilat makbuzu gibi çok fazla kullanımı tercih edilen tahsilat makbuzlarını duyuyoruz. Peki bu tahsilat makbuzu genel olarak nedir? Tahsilat makbuzu, şirketlerin müşterilerine sağladıkları hizmetin sonucu parayı ödediklerine dair düzenlenen belgedir. Tahsilat makbuzu, tahsilat makbuzu baskı ürünü olup bu makbuzların aslı parayı ödeyen müşteriye verilmektedir. Tahsilat makbuzunun diğer sureti ise hizmeti sağlayan şirkette kalmaktadır.

Tahsilat Makbuzu Kesilmesine Gerek Olmayan Durumlar 
Ödemelerin elden yapılması nedeni ile tahsilat makbuzu kesilmektedir. Banka kanalı ile yapılmakta olan EFT ve havale gibi bankacılık işlemlerinde veya kredi kartı ödemelerinin söz konusu olduğu durumlarda ise tahsilat makbuzu kesilmesine ihtiyaç duyulmamaktadır. Özetlemek gerekirse:

- Alışveriş neticesinde yazar kasadan fiş kesildiğinde; satış fişi işlevi üstlendiğinden ayrıca tahsilat makbuzu basımı ürünü olan tahsilat makbuzlarının kullanımına gerek yoktur. 

-  Müşteri tarafından kredi kartı kullanılarak ödeme yapıldığı zaman yine kredi kartı slibi aynı işi gördüğü için tahsilat makbuzuna gerek görülmez. 

- Banka kanalı ile gerçekleştirilen EFT veya havale işlemlerinde de tahsilat makbuzu kesilmesine gerek olmamaktadır. Bu işlemlerde banka dekontları aynı işlevi görmektedir.   

Bu tarz ödemelerin hakim olduğu sektörlerde tahsilat makbuzu basımı çok fazla tercih edilmemekle birlikte işlem bazında bu tür makbuzlara ihtiyaç duyulabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.  

Tahsilat Makbuzu Nerelerde Kullanılır? 
Ödeme alındığı veya yapıldığı zaman bu işleme dair ortada bir kaydın olması için kullanılan tahsilat makbuzu çeşitleri hakkında nerelerde, hangi alanlarda kullanıldıkları soruları ile karşılaşılıyor. Ticari hayatta yapılan karşılıklı alışverişlerde karşımıza sıklıkla çıkan bu makbuz türleri, şirketlere para giriş veya çıkışı olduğunda kullanımı tercih edilen belgeler. Tahsilat makbuzları, bütün ticari faaliyetlerde işletmeler tarafından mal veya hizmetin satıldığı durumlarda ödeme gerçekleştiği zaman kullanılan belgelerdir. 

Tahsilat Makbuzlarının İspat Niteliği Var mı? 

Tahsilat makbuzu nerelerde kullanılır sorusuna verilecek yanıt işletmelere para giriş ve çıkışı olduğu hallerde tahsilat makbuzunun kesildiği şeklinde yanıtlanabilir. Bunu sadece birkaç sektörle sınırlandırmak yerine bu işlemlerin yapıldığı tüm işletmeler ve faaliyet alanlarında tahsilat makbuzunun kullanımının yaygın olduğunu ve kesilmesine devam edildiğini belirtmek daha doğru olmaktadır. İleride alım-satım işlemlerine ilişkin karşılaşılabilecek ihtilaflarda bu makbuz ödemenin yapıldığına dair ispat niteliğinde haiz bir belge oluşturacaktır.        

Tahsilat Makbuzu İşlevine Haiz Diğer Belge Türleri 

Ticari alım-satımlarda alınan veya ödenen paranın kaydının tutulması için yapılan tahsilat makbuzu baskı sayesinde piyasada tahsilat makbuzuna duyulan talep ve ihtiyaç en iyi şekilde karşılanabilmektedir. Ticari akışta ödemeler elden nakit olarak yapıldığı gibi çek ile de yapılmaktadır. Bu ödeme yöntemlerinin dışında tahsilat işlemi havale, EFT gibi bankacılık işlemleri yolu ile dijital şekilde veya banka şubelerinden yapılabilmektedir. Ayrıca bu ödeme yöntemlerine ek olarak kredi kartı veya banka kartı yolu ile de tahsilatlar gerçekleştirilmektedir.

Yukarıda detaylı bir şekilde belirtilen işlemlerin neticesinde elde edilen belgelerin hepsi birbirinden farklı olsa da temelde tümü tahsilatın yapıldığına ilişin bir ispat vasıtası olup tahsilat makbuzu olarak kullanılmaktadırlar. Bu noktadan bakıldığında tahsilat makbuzlarının çok geniş bir kullanım alanı olduğu açıkça görülmektedir. EFT, havale dekontları, kredi kartı slipleri gibi. 

Tahsilat Makbuzu Nasıl Kesilir?  

Ödeme gerçekleştikten sonra tahsilat makbuzu tasarımı kapsamında müşteriden alınan firma adı, logosu içeriklerinde dikkat edilerek özenle oluşturulan tahsilat makbuzunun kesimi yapılır. Tahsilat makbuzu A5 ebat 14x20 cm ebatlarında baskısı yapılan a5 tahsilat makbuzu olabileceği gibi A6 formlarında tahsilat makbuzlarının kullanımı da tercih edilmektedir. Ödeme gerçekleştikten sonra tahsilat makbuzu kesimi esnasında belge üzerinde belirtilmesi zorunlu olan tüm alanların özenle ve dikkatli bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Bu alanlar şöyledir: 

- Makbuzu düzenleyen tarafında ad-soyadı ve unvanı
- Makbuzun düzenlendiği tarih
- Parayı yatıran tarafın ad-soyadı
- Yazı ve rakam ile yatırılan tutarın ne kadar olduğu 
- Ödemenin yapılma nedeni
- Çek kullanımı halinde çek numarası ve çekin hangi bankaya ait olduğu hususları
- Parayı alan tarafın ad-soyadı ve imzası
- Ödeme yapan tarafın tahsilat makbuzunda geçen bilgilerin doğru olduğunu teyit eden ve kabul ettiğini gösteren onayının yani imzasının bulunması önem teşkil eder.

Makbuz üzerinde ayrıca tahsilat makbuzu kağıdı basımı sırasında var olması gerekliliği dikkate alınan bazı bilgiler de bulunmaktadır. Bunlar: 

- Firma logosu
- Adres bilgileri
- Tahsilat makbuzu seri- numara alanları   

olarak tahsilat makbuzu çeşitleri matbu evrakları üzerinde mevcuttur. 

Doldurulması gereken alanlar tahsilat makbuz baskısı gerçekleştirilirken kesik çizgilerden oluşan boşluklara girilecek biçimde ayarlanmaktadır. Gerekli tüm bilgilerin doldurulması akabinde iki nüsha halinde bulunan tahsilat makbuzu, ilgili firmanın kaşesi vurulduktan sonra tahsilatı yapan tarafından kaşe üstü imzalanarak ilk nüshası ödeme yapan müşteriye, ikinci nüsha ise işlemin diğer tarafında yer alan işletme adına muhasebe departmanına teslim edilmektedir.   

Tahsilat Makbuzunda Baskı Ebadı  

Tahsilat makbuzlarında tahsilat makbuzu kağıdı basımı bakımından en fazla tercih edilen baskı ebadı 148,5x105 mm ebatlarına haiz A6 kağıt ebatlarıdır. Bu kağıt ebatları A4 kağıtları ile karşılaştırıldığı zaman 4'de 1 ölçüsünde olduğu görülmektedir. Bu nedenle forma ölçüleri titizlikle seçilir. Seçilen kağıt boyutunda az da olsa milimetrik ölçüde artış düşüş gözlenebilmektedir. Bu durum ise maliyete etki eden bir faktördür. Bu durum matbaa yapan firmanın tahsilat makbuz baskısı yaptığı makinede baskı kriterleri sınırları dahilinde gerçekleştirilir. 

Tahsilat Makbuzunda Kağıt Tercihleri  

Tahsilat makbuzunda tahsil makbuzu baskı kağıt tercihleri incelendiğinde ince yapısından ötürü teksir kağıdının daha fazla tercih edildiği görülmektedir. Teksir kağıdı için kağıt seçenekleri içerisinde en fazla rağbet edilen kriterler göze çarpmaktadır. İnce yapı, 60, 70 ve 80 gramlık seçenekler ve özellikle otokopili kağıt ön plana çıkmaktadır.  

Otokopili üretimi yapıldığı için ön yüze işlenen yazılar arkadaki kağıda kopya edilmektedir. İki nüsha olması gerekli olan tahsilat makbuzlarında otokopili  tahsil makbuzu baskı sıklıkla kullanılan bir tekniktir. Hem zamandan tasarrufun sağlanması hem de işlemlerin hızlı bir şekilde kopya edilebilmesi imkanı sunması dolayısıyla çok sayıda firma tahsilat işlemleri sırasında tahsilat makbuz basımı fiyatları üzerine dahi çok fazla düşünmeksizin otokopili kağıt seçiminde bulunmaktadırlar. Kağıt tercihi tahsilat makbuzu fiyat aralıklarını etkilemektedir.  

Tahsilat Makbuzu Fiyatları   

Günümüzde tahsilat makbuzlarına ihtiyaç duyan işletmeler tarafından tahsilat makbuzu fiyat tabloları merak edilmektedir. Belirtmek gerekir ki serbest piyasa koşullarında yıllardır tahsilat para makbuzu basımı sektöründe müşterilerine kesintisiz ve güvenilir bir şekilde hizmet veren firmalar, maliyetleri ile müşterilerinin isteklerini dengelemeye çalışarak makul fiyatlarda bu hizmeti sunmaya çalışmaktadır.

Tahsilat Makbuzu Fiyatlarını Etkileyen Kriterler   

Renk kriteri: 

Teknolojinin ilerlemesi ile son model para makbuzu baskı makinelerinin işletmelerde kullanımı ile baskı işlemleri kolaylaşmış ve hızlanmıştır. Ama bu ölçüde de maliyetlerde artışlar gözlenmiştir. Makineler sayesinde bugün yalnız tek renk tahsilat makbuzu basımı değil iki renkli baskı gibi renk seçeneği teklifinde bulunabilme imkanı müşteriler ve firmalar açısından doğmuştur. Bu imkanla birlikte tek renk tahsilat makbuzu basımı ile iki renk basım arasında normal karşılanması gereken ama fahiş olmayan bir fiyat farkı mevcuttur. 

Kağıt ölçüleri kriteri: 

Genellikle A6 formları başta olmak üzere tahsilat makbuzları için kullanılan kağıdın ölçütleri işletmelerin maliyetlerini etkileyen noktalar olarak tahsilat makbuz basımı fiyatları tespitinde etkili ve yönlendirici bir rol üstlenmektedir.   

Sayı kriteri: 

Makbuz türleri içinde para makbuzu baskı az sayılarda yapılabilmektedir. Bununla birlikte baskıya verilecek sayının ne olduğu tahsilat para makbuzu basımı için talep edilecek fiyata doğrudan etki eden kriterler arasında yer alıyor. Birim başına düşen maliyeti azaltmayı hedefleyen işletmeler, çok sayıda baskı için üretim yaptırması gerekli olmaktadır. 

Özetlemek gerekirse farklı renklerin kullanımı, baskı adedi ve kağıt ölçüleri gibi konular tahsilat makbuz basımı fiyatları açısından belirleyici olmaktadır. Profesyonel ekipleri ile tahsilat makbuzu üretimi alanında çalışan firmalar, müşterilerinin isteklerini özellikle tahsilat makbuzu tasarımı konusundaki taleplerini dikkate alarak en kaliteli makbuzları hazırlamaya özen göstermekte ve bu emeklerini ekonomik ücretlendirmeler ile onlara sunmaya çaba göstermektedirler. 

Tahsilat Makbuzu Yazımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 

Müşteri ödemeleri için bir belge ve satış kaydı olarak kullanılan makbuzların yazımında dikkat edilmesi gereken çeşitli hususlar bulunur. Bir müşteriye makbuz verilmek istendiğinde bir kağıda el yazısı ile yazabilir ya da şablon yazılım sistemleri ile dijital olarak makbuz oluşturabilirsiniz. Makbuzun nasıl yazılacağı ve hem işletme hem de müşterilerin haklarının korunmasının nasıl sağlanacağı konusunda bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. 

Tahsilat makbuzu tasarlayarak anlaşmalı bir matbaa ile iletişime geçebilirsiniz. Tahsilat makbuzu tasarımı için internet üzerinde yer alan uygun program ve siteleri tercih edebilirsiniz. Genellikle hazır bir tahsilat makbuzunun indirilerek düzenlenmesi daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Tasarımda para makbuz numarası ve tarihi sağ üst köşede yer almalıdır. Şirket adı ve iletişim bilgileri ise sol üst köşede bulunmalıdır. Satılan eşya ve maliyetleri ürün adı ve ürün maliyetleri şeklinde makbuzun sağ tarafına yazılmalıdır. 

Ödeme yöntemi ve müşterinin adı da önemli bir nokta olup atlanmamasına önemlidir. Ödeme yöntemi nakit, çek ya da kredi kartı olabilir. Makbuzun son satırında müşterinin tam ad bilgisinin yazılmasına dikkat edilmelidir. Kredi kartı ile ödemelerde makbuzun altının imzalattırılması ihmal edilmemelidir. Makbuzun ödeme sonrasında bir nüshası alınmalı ve muhasebe kayıtları için saklanmalı ya da muhasebe departmanına teslim edilmelidir. Müşteriye ise orijinal makbuz verilmelidir.      

Üye Ol


Lütfen zorunlu alanları doldurunuz.

Üye Giriş
Üye Girişi

Şifre Yenileme Talebi

Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp